من و مشتریانم

  • نام نویسنده
  • تاریخ
من و مشتریانم

کسب و کارهای کوچک معمولاً با مشکلات زیادی روبه رو می‌شوند. برای مثال، شخصی که کار دو، سه یا چهار نفر را به تنهایی انجام می‌دهد، مسلم است که در کارش با مشکلات زیادی روبه رو می‌شود چرا که همزمان باید مشتریان را ملاقات کند، محصولاتش را بفروشد و در سمینارهای مختلف شرکت کند. جرالد کین درباره انجام دادن تجارت یک نفره به شوخی می‌گوید: «آقا بالاسر خود بودن خوب است، چرا که هم می‌توانید فقط نصف روز کار کنید و یا در روز دوازده ساعت سر کار باشید».

نکته‌ای که باید تمام کاسبان و تاجران به آن توجه کنند این است که باید در زمان بسیار محدودی کارها و وظایف بسیاری انجام دهند و البته باید از حداقل کار بهترین نتیجه لازم را بگیرند یعنی کارشان باید بیشترین بهره داشته باشد. اما برای اینکه از کمترین زمان بهترین استفاده را برد چه باید کرد؟

اگر شما دوست دارید که برنامه‌ها و کارهایتان را به سریع‌ترین و بهترین نحو انجام دهید بهتر است که به نکاتی که در این مقاله به آن اشاره می‌شود خوب توجه کنید و آنها را در رأس کارهایتان قرار دهید. البته برای اینکه خواندن این مقاله خسته کننده نباشد این نکات به صورت پرسش و پاسخ آمده است و فایده دیگر آن این است که به خاطر سپردن نکات آسان‌تر می‌شود.

 

نویسنده دوین هاستینگز، سی.

مترجم مملکت‌دوست، دنیا 

منبع روزنامه همشهری،‌ پنجشنبه 3 شهریور 1384، سال سیزدهم، شماره 3783 ، صفحه 10.

پاسخ: وقتی که دانش آموز سر کلاس حاضر باشد، سر و کله معلم نیز پیدا خواهد شد. حال ممکن است معلم بد باشد. هر جا که فروشنده باشد، مشتری هم است، اما باید روش تشخیص آنها را خوب بدانید.

پاسخ: آیا فقط یک بار اتفاق می‌افتد یا همیشه؟ یاد بگیر چطور این تناقض را تغییر دهی تا تو و مشتری‌هایت به جای عذاب کشیدن از معامله لذت ببرید.

پاسخ: همیشه چیزهای کوچک هستند که باعث بروز اختلافات بزرگ می‌شوند. داشتن دیدگاه و ذهنیت مثبت و باور داشتن توانایی‌های خود باعث می‌شود که ترستان از انجام کار بریزد و از کارتان لذت ببرید

پاسخ: یک بار کسی گفت: «من تا به حال نتوانسته‌ام همسرم را درک کنم». یک روز تمام با او صحبت کردم ولی نتوانستم حرف هایش را بفهمم. چیزی که عجیب است این است که اگر چه پاسخ به این سؤال بسیار روشن است، اما بیشتر افراد نمی‌توانند پاسخ این سؤال را بیابند و همین مشکل هم بر روی افراد کاسب و بازرگان نیز تأثیر می‌گذارد.

پاسخ: گاهی یک تصویر کار هزاران کلمه را می‌کند. سعی کنید از محصولاتتان تصاویر واضح و زیبایی تهیه کنید. در این صورت خیلی راحت‌تر مشتریان خود را برای خرید اجناستان قانع می‌کنید.

 1. استراتژی‌های بازاریابی (Marketing Strategies)

 

تعریف : استراتژیی که تعیین می‌کند یک سازمان چگونه به اهداف بازاریابی خود می‌رسد، مثلاً بر کدام بازارها و محصولات متمرکز شود و چه مقدار برای فعالیت‌های بازاریابی هزینه کند.

 

 2. بازاریابی (Marketing)

 

تعریف : تحلیل نیازهای مشتریان، طراحی محصولات و فرایندهایی که به آن نیازها پاسخ دهد و مشتریان را از وجود آن محصولات و فرایندها آگاه ساختن.

 

 3. بازرگانی (تجارت) (Commerce)

 

تعریف : تبادل کالا، پول و سرمایه بین کسب و کارها یا کشورها.

 

 4. فروش (sales)

 

تعریف : جا به جایی ملکیت کالا در مقابل پول.

 

 5. فنون مدیریت (Management Techniques)

 

شرح : فنون عبارتند از راه‌های انجام کارها و روش‌های دستیابی به نتایج مورد نظر. فنون در تمام حوزه‌ها مهم هستند. مدیریت هم دارای فنون مختلفی است؛ از جمله بودجه‌بندی، حسابداری هزینه، فنون برنامه‌ریزی و کنترل ش....

 

 6. کسب و کار (Business)

 

تعریف : واژه‌ای عمومی برای ساخت، خرید یا فروش کالاها و خدمات.

 

 7. مدیریت روابط مشتری (Customer Relationship Management)

 8. مدیریت کسب و کار (Business Management)

 

تعریف : عبارت کلی برای مهارت‌ها و روش‌های مدیریتی برای مدیریت تمام عملیات و فعالیت‌های یک موجودیت کسب و کار.

 

 9. مهارت‌های انسانی (Human Skills)

 

تعریف : توانایی کار با افراد و گروه‌ها و درک و ایجاد انگیزش در آنها.

 

شرح : یکی از سه دسته مهارت‌های مدیریت. مهارت‌های این دسته مربوط به روابط انسانی است.

 

 10. مهارت‌های فکری (Conceptual Skills)

 

تعریف : توانایی در ایجاد هماهنگی و یکپارچگی تلاش‌ها و فعایت‌های سازمان. توانایی در درک سازمان به عنوان یک کل، درک چگونگی ارتباط اجزای سازمان با یکدیگر و توانایی در پیش بینی اثرات یک تغییر در سازمان. توانایی د....

 

شرح : یکی از سه دسته مهارت‌های مدیریت. این دسته از مهارت‌های مدیریت با مفاهیم و ایده‌ها سر و کار دارند.

 

 11. مهارت‌های مذاکره (Negotiation Skills)

 

تعریف : مهارت‌های مورد نیاز برای انجام مذاکره موفق و دستیابی به این تضمین که توافق حاصل از مذاکره اهداف مورد نظر را تأمین می‌کند.

 

شرح : مذاکره عبارتست از فرایندی که که در آن دو طرف با هم صحبت می‌کنند تا بر سر موضوعاتی مانند دستمزد، قیمت، نحوه ادغام و غیره به توافق برسند.

تعداد بازدید : 422

ارسال نظر

سوال امنیتی : مجموع دو عدد 7 و 3 =